Manapság alig akad olyan munkahely, ahol a számítógép – ezáltal a monitor is – ne lenne része a mindennapi munkának, mégis kevesen vannak tisztában a képernyő előtti munkavégzés szabályaival. A jogszabályi előírásokat a munkáltatók és a munkavállalók egyaránt félreértelmezik.
Mi minősül képernyő előtti munkavégzésnek?
A rendelet szerint képernyős munkakörnek számít, ha a munkavállaló a napi munkaidejéből rendszeresen legalább 4 óra hosszat képernyő előtti munkavégzéssel tölt.
- A 4 órát összességében kell érteni az adott munkanapra vonatkozóan, nem pedig folyamatában.
- A rendelet megnevez néhány kivételt, amelyek nem számítanak képernyőnek, mint pl. a pénztárgép kijelzője.
Képernyő előtt töltött idő szabályozása
- Alapesetben a munkavállaló nem tölthet többet monitor előtt napi 6 óránál. (A jogszabály megjelöl kivételes eseteket is)
- A munkavállalónak joga van óránként 10 perces szünetet tartani a képernyős munkavégzésében. Nem, ez nem egyenlő azzal, hogy 10 perc szünetet kap a munkavégzés alól. Nem jelent kávészünetet vagy cigaretta szünetet, hanem 10 percig más típusú munkát kell végeznie. Lehet ez akár fénymásolás, irattár rendezés vagy bármi egyéb munka, ami a munkaköréhez köthető, de nem a monitor előtt zajlik.
Üzemorvosi szemvizsgálat – mi az előírás?
Az alábbi esetekben a munkáltatónak kötelessége megszervezni, a képernyős munkakörben dolgozó munkavállalónak pedig kötelessége részt venni üzemorvosi szemészeti vizsgálaton:
- A munkakör betöltése előtt – a munkavállaló nem kezdhet el dolgozni az adott munkakörben, amíg a szeme állapota nincs felmérve.
- Ezt követően két évente.
- Minden olyan panasz esetén, melynél felmerül, hogy a képernyős munkavégzés okozhatta.
Bármely fenti esetben, ha az üzemorvos további kivizsgálást lát szükségesnek, szakorvosi vizsgálatra küldi tovább a munkavállalót.
Figyelem!
Az üzemorvosi vizsgálat nem az általános látás-problémákat hivatott kivizsgálni!
Az üzemorvosi vizsgálat feltárja, hogy a dolgozónak van-e szüksége szemüvegre – vagy ha az illető már egyébként is szemüveges, akkor van-e szüksége egy speciális szemüvegre – ahhoz, hogy a monitort jobban lássa a munkája során.
Szemüveg a munkáltató költségén?
Tévhit, hogy a munkáltató minden esetben köteles megtéríteni a szemüvegvásárlást a képernyős munkakörű munkavállalója részére.
- Amennyiben az üzemorvosi vizsgálat megállapítja, hogy a dolgozó általános szemüvege megfelelő a képernyős munkavégzéshez is, a munkáltatónak nem kell kifizetni a szemüveg költségét.
- Ha a képernyős munkavégzéshez speciális szemüvegre van szüksége a dolgozónak, a munkáltató akkor sem köteles kifizetni a legújabb divat szerinti szemüveg borsos árát. Csak a munkaszemüveg elkészítéséhez minimálisan szükséges összeget köteles a munkáltató magára vállalni.
Természetesen a fenti tájékoztató nem teljes körű és nem tér ki az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet minden egyes pontjára.
Amennyiben szeretne megbizonyosodni arról, hogy a képernyő előtti munkavégzés szabályait helyesen alkalmazza a vállalkozásában, konzultáljon munkavédelmi szakemberrel!